0 Polubione

Jaka jest różnica między zrzeczeniem się a odrzuceniem spadku?

Wiesz, że najprawdopodobniej w niedalekiej przyszłości odziedziczysz spadek po bliskiej Ci osobie. Wiesz również, że osoba ta dosłownie tonie w długach. Słyszałeś o możliwości zrzeczenia się spadku lub o możliwości odrzucenia spadku, jednak nie wiesz, jaka jest między nimi różnica. Zapraszamy do lektury!

Zrzeczenie się spadku i odrzucenie spadku, to dwie różne instytucje prawa spadkowego. Choć wywołują podobne skutki prawne – wyłączenie od dziedziczenia, to jednak wskazać można różnice między nimi.

Po pierwsze różni je chwila, w której mogą być dokonane, tzn. zrzec się spadku możemy tylko za życia przyszłego spadkodawcy, podczas gdy odrzucić spadek możemy tylko po śmierci spadkodawcy.

Ponadto, chcąc zrzec się spadku musimy iść razem z przyszłym spadkodawcą do notariusza i tam spisać stosowną umowę, która przybierze postać aktu notarialnego. Tymczasem, w przypadku odrzucenia spadku konieczne będzie złożenie przez Nas stosownego oświadczenia woli przed notariuszem lub przed sądem w terminie 6 miesięcy od dnia, w którym dowiedzieliśmy się, że jesteśmy spadkobiercami. Uwaga, gdyż nie zawsze będzie to data śmierci spadkodawcy.

Co więcej, skutek zrzeczenia się spadku w postaci wyłączenia od dziedziczenia, o ile nic innego nie wynika z zawartej umowy, nie przechodzi na zstępnych spadkobiercy, tzn. na jego dzieci czy wnuki. Z kolei przy odrzuceniu spadku mamy do czynienia z sytuacją odwrotną.

Zostaw komentarz