0 Polubione

Rozwód, czy separacja? – cz. II

Rozwód, czy separacja? – cz. II

Zastanawiasz się, jakie są podobieństwa a jakie różnice między rozwodem a separacją? W dzisiejszym artykule przyglądamy się bliżej różnicom między tymi dwoma instytucjami. Zapraszamy do lektury oraz do współpracy z Kancelarią Prawną Meritum.

Rozwód a separacja – różnice:

Główną różnicą między rozwodem a separacją jest to, że separacja nie skutkuje ustaniem małżeństwa, tzn. będąc w separacji nie ma możliwości zawarcia nowego związku.

Poza tym, rozwód bezpowrotnie likwiduje wszelką wspólność między małżonkami, podczas gdy separację (i jej skutki) można znieść w trybie postępowanie nieprocesowego w razie ponownego wspólnego pożycia małżonków.

Omawiane instytucje odróżniają także okoliczności, które muszą lub nie mogą zaistnieć, by Sąd orzekł separację lub rozwód (tzw. przesłanki pozytywne i przesłanki negatywne). Jest ich stosunkowo nie wiele, ale są one niezwykle istotne. Po pierwsze, przy rozwodzie rozkład pożycia musi być trwały, natomiast w przypadku separacji  nie ma to najmniejszego znaczenia. Po drugie, dochodzić skutecznie separacji może także małżonek, który ponosi  wyłączną winę zupełnego rozkładu pożycia małżonków. Z kolei przy rozwodzie konieczna jest wówczas zgoda drugiego małżonka albo brak takiej zgody musi być sprzeczny z zasadami współżycia społecznego.

Postępowanie rozwodowe może się toczyć tylko i wyłącznie w trybie procesu, natomiast przy separacji, jeśli małżonkowie nie mają wspólnych małoletnich dzieci i zgodnie wnoszą o separację, zastrzeżono tryb nieprocesowy.

Zostaw komentarz